„Pocta Vladimíru Holanovi“

Olbram Zoubek vzdává hold Vladimíru Holanovi ve společnosti svých soch na nádvoří Divadla v Celetné. Událost, která spojuje dva velké umělce dvacátého století.

Olbram Zoubek se narodil roku 1926 v Praze, kde v roce 1952 absolvoval Akademii výtvarných umění, obor architektura a umělecký design. V roce 1969 autor sochy Jana Palacha z kulturní scény „zmizel“, aby se znovu objevil až v roce 1989 jako přirozený následovník Alberta Giacomettiho. Jeho „Múza“ se stala ústředním tématem a symbolem letošního ročníku Festivalu spisovatelů. Olbram Zoubek žije v Praze.

Vladimír Holan se narodil v Praze v roce 1905. Básník, který patří k legendám evropské poezie, publikoval za svůj život přes dvacet básnických sbírek, čtyři knihy próz a úctyhodnou řadu překladů. Po obvinění z „dekadentního formalismu“ v roce 1948 se odmlčel a jeho „Noc s Hamletem“ vyšla až roku 1963.

Dvojjazyčné ilustrované vydání „Noci s Hamletem“, vydané na počest Vladimíra Holana, který zemřel v Praze v roce 1980 v Praze, připravilo pro letošní rok nakladatelství Academia.